Otomotiv sızdırmazlığında lider

SP'den Haberler
10.08.2020

Standard Profil’in FASD projesinde sona gelindi

Standard Profil’in FASD projesinde sona gelindi

Standard Profil İspanya Ar-Ge birimi, üç yılıaşkın süredir üzerinde çalıştığı, (araç gövde sızdırmazlıksistemleri) üretim sürecinde malzeme ve ürün özelliklerini ölçmek üzere özel sensörler geliştirmeyeodaklanan FASD (Sıfır Hata İçinAyarlanmış Üretim Simülasyonu) projesinde sona ulaştı.

Proje ile üretim sürecinde online olarak kaydedilemeyen ürün özellikleri ve proses değişkenlerinin, gerçek zamanlı veri toplama ve simulasyon modellerinin geliştirilip daha sonraki proseslerde kullanılmasıamaçlanıyor.

Yeni sensörlerin geliştirilmesi,bunların varolan sensörlerle ve proses davranış modelleriyle entegrasyonu, modellerin sürekli olarak güncellenmesi sonucu üretim sürecindeki değişkenlerin takip edilerek gerçek zamanlı kararlar alınmasına olanak sağlayacak. Proje, proses parametrelerinin ve ürünün nihai özelliklerinin ayarlanması;sapmaların önlenmesi veya en aza indirilmesi; ana göstergelerin izin verilen tolerans aralıkları içinde kalmasınınsağlanması ve üretim hatlarınındenetçilerinin bunları üretim için hızlı bir şekilde yeniden yapılandırmasına izin verilmesi farklıtasarımözelliklerine sahip bölümleri içeriyor.

Endüstri 4.0 konseptiyle uyumlu olan FASD projesinin geliştirilmesinde Digital Twins, Simulasyon, Büyük Veri, Siber- Fiziksel Sistemler ve Bulut Bilişim sistemleri gibi bazı dijital sağlayıcılarkullanılmıştır.

FEDER (Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu) ve İspanya Hükümeti Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlıklarıtarafından finanse edilen projede elde edilen sonuçlarınkullanımınaşamasınagelinmiştir.

space
Euro.Message madebycat