Otomotiv sızdırmazlığında lider

SP'den Haberler
23.10.2017

Müşterilerimizin Gözünden Standard Profil…

Müşterilerimizin Gözünden Standard Profil…

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: “Standard ProfiL artık global olarak tercih edilen bir firma”

Otomotiv devlerinden Ford Otosan’ın Genel Müdürü Haydar Yenigün, sektörün en başarılı ve duayen yöneticilerinden biri. Ford Otosan ile Standard Profil arasındaki iş birliğinin yıllar içinde gelişerek devam ettiğini söyleyen Yenigün, SP’nin bu süreçte gelişimi sürekli odağında tutarak ilerlediğini ifade ediyor.

“Standard ProfiL artık global olarak tercih edilen bir firma” Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün

Ford ve Standard Profil arasındaki iş birliği 30 yılı aşkın süredir devam ediyor…. İş ortaklarınızı seçerken öncelikli kriterleriniz neler oluyor?

İş ortaklığımızı tüm paydaşlarımıza fayda sağlayarak, her alanda sürdürülebilir bir şekilde rekabetçi kılmak, bizim en büyük önceliğimiz. Endüstrimizin büyük bir değişim içinde olduğu günümüzde, teknik ve ticari alanlarda rekabetçi olmanın yanı sıra etik, sosyal ve çevresel konularda sürekli gelişimi odakta tutmak, sadece imalat değil mühendislik ve tasarım noktasında yetkinliklerimizi geliştirmek, inovasyon ve dijitalleşmeyi vizyonumuzda tutmak ve elbette değer zincirinde yerli katma değeri maksimum kullanmak da önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor.

Dünyanın en büyük sızdırmazlık profili üreticilerinden olan Standard Profil’i tercih etme nedenleriniz nelerdir? Bu iş birliğinin size katkılarını kısaca aktarabilir misiniz?

Bahsettiğim öncelikler çerçevesinde Standard Profil’le uzun yıllardır süregelen bir iş birliğimiz var. Geçmişten bugüne dek bu iş birliği gelişerek devam etti. Bu süreçte Standard Profil, teknik ve ticari yetkinliklerini geliştirmekle kalmayıp, gerek ürün geliştirme, gerekse sürekli gelişimi odağında tutarak ilerledi ve bugün sadece yerel değil, global olarak tercih edilen kimliğine kavuştu. Bu da bize, projelerimizin ilk gününden itibaren her alanda iş birliği içinde çalışabileceğimiz, kendi ürün grubunda ön sıralarda tercih edilen yerli bir imalatçıyla çalışma imkânını verdi. Tabii bu noktada Standard Profil firması- nın geçtiğimiz yıllarda, dünyanın sayılı kauçuk imalatçılarından Kaufil’i satın almasının büyük bir rolü oldu.

Ford Otosan’ı sosyal sorumluluk projelerinde sıkça görüyoruz. Yeni projeleriniz varsa bilgi verebilir misiniz?

Kurumsal vatandaşlık anlayışımız doğrultusunda eğitim, sağlık, kültür-sanat ve spor gibi birçok alanda sosyal sorumluluk çalışmaları yürütüyoruz. Çalışan ordumuzla birlikte yü- rüttüğümüz gönüllülük platformu “Gönlüm Senle” ile birçok gönüllü projeye imza atıyoruz. Koç Holding çatısı altında sürdürülen ‘‘Ülkem İçin’’ kurumsal sosyal sorumluluk projesi temalarına uygun şirket projelerini hayata geçiriyoruz. Bu projelerin en günceli ise tedarikçilerimizin de yakından bildiği ve dahil olduğu “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projemiz. Bu projeyle amacımız, meslek seçiminde toplumsal cinsiyet kalıplarından kaynaklanan önyargıları yıkmak; kadın ve erkekler için fırsat eşitliğinin önemine dikkat çekmek. Ne mutlu ki, projemizde ulaşmayı hedeflediğimiz kız öğrenci sayısını şimdiden aştık. Bugüne kadar toplam 64 il ziyaret ederek, 8386’sı kız öğrenci olmak üzere 14 bine yakın öğrenciye ulaş- mayı başardık.

Ar-Ge; teknoloji ve hız dünyasında rekabetin en önemli koşulu. Ford Otosan olarak iş ortaklarınızın Ar-Ge stratejileri sizin için ne derece önem teşkil ediyor? Standard Profil’in Ar-Ge çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ford Otosan olarak Ar-Ge’yi, bahsettiğiniz gibi rekabetçiliğin önemli koşullarından biri olarak değerlendiriyoruz. Zira, tasarımdan itibaren proje süreçlerinin içinde olmak, dış kaynak bağımlı- lığını tamamen ortadan kaldırarak bizleri yarattı- ğımız ürünün tam anlamıyla sahibi olma noktasına getiriyor. Takdir edersiniz ki bu da ilgili imalatçıyı ilerideki projelerde tercih edilen tedarikçi olmasını sağlayarak iş ilişkimizin sürdürülebilirliğine çok önemli katkı sağlıyor. Standard Profil de bu açıdan kendisini sürekli geliştirerek yoluna devam ediyor. Önce Cargo, sonra da Connect ve Courier araçlarımızda yaptığımız iş birliği çok olumlu sonuçlar verdi ve bugün Standard Profil, kendi ürün grubunda tüm global rakipleriyle rekabet edebilecek bir kimliğe sahip.

“Standard Profil’le uzun yıllardır süregelen bir iş birliğimiz var. Geçmişten bugüne dek bu iş birliği gelişerek devam etti. Bu süreçte Standard Profil, teknik ve ticari yetkinliklerini geliştirmekle kalmayıp, gerek ürün geliştirme, gerekse sürekli gelişimi odağında tutarak ilerledi ve bugün sadece yerel değil, global olarak tercih edilen kimliğine kavuştu.”

space
Euro.Message madebycat